Знову про землю: оренда чи продаж?

Вже небагато залишилось часу, коли в Україні відкриють ринок землі. Тому, вже зараз варто задуматись як наші громадяни зможуть грамотно використати своє право на отримання земельної ділянки чи правильно оформити договірні відносини з орендарем щодо користування земельною ділянкою. Бо земля - це також товар. Мабуть, найцінніший  для українців. Давайте більш детальніше опинимось на питанні укладання договорів оренди, продовження їх дії чи переоформлення, бо це дуже турбує громаду прилуччини, що і стало приводом для цієї статті.

Яка різниця в тому, чи поновити договір, чи продовжити дію існуючого, чи взагалі укласти новий ?

Щодо «продовження договору», то  суди іноді  використовують таке поняття в розумінні «автоматичного» поновлення договору оренди, термін дії якого закінчився. Договір оренди може бути поновлений  або  шляхом укладення договору оренди на новий строк (з особою, яка має переважне право на укладення договору на новий строк), або шляхом «автоматичного»  продовження договору оренди, строк дії якого сплив, на той самий строк.

Що таке «переважне право на укладання на новий термін договору оренди землі»?

Раніше, до 2016 року, договори оренди землі з укладались на термін до 5 років, але є і випадки укладання на термін від 10 до 25 років . З травня 2016 року введено законодавчу норму, за якою договір оренди укладається на термін не менший 7 років. Якщо орендар, який сумлінно виконував обов’язки, передбачені укладеним договором оренди, має переважне право на укладання його на новий строк.

Як не втратити переважне право на укладання договору оренди на новий строк?

Законодавство наголошує, що договір оренди є поновленим за наявності наступного: коли у випадку закінчення договору оренди, орендар і надалі користується предметом оренди,тобто земельною ділянкою; та якщо протягом одного місяця до закінчення строку договору оренди, орендодавець не висловив заперечень щодо поновлення договірних відносин.

Тобто, при наявності заперечень щодо продовження договору оренди з боку орендодавця, він має поквапитись про оформлення такого заперечення та отримання його орендарем належним чином за 1 місяць до закінчення договору оренди ( або в термін,передбаченим в договорі оренди).

Що зробити, щоб поновити чи продовжити договір оренди?

Обов’язково потрібно укласти додаткову угоду про поновлення договору, та право оренди має бути зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, згідно вимог Земельного кодексу України. Тобто, необхідно укласти додаткову угоду та зареєструвати право оренди у державного реєстратора або нотаріуса.

Що робити у випадку смерті орендодавця?

У разі смерті орендодавця до закінчення договору оренди землі орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов'язаний повідомити про це спадкоємця земельної ділянки протягом місяця з дня, коли йому стало відомо про перехід права власності на земельну ділянку до нового власника.

У разі смерті орендодавця перебіг місячного строку зупиняється до моменту повідомлення орендаря про перехід права власності на земельну ділянку. З дня, коли орендарю стало відомо про перехід права власності на земельну ділянку до спадкоємця або територіальної громади, перебіг зазначених строків продовжується з урахуванням строку, що минув до їх зупинення.

Підводячі підсумки зауважу, що саме орендар має переважне право на придбання земельної ділянки у власність, яка перебуває в оренді. У випадку продажу земельної ділянки орендодавцем, орендар має право бути першочергово повідомлений власником землі про продаж землі, умови відчуження та ціну. Якщо орендар не планує придбавати земельну ділянку  та не скористується своїм правом на переважне придбання землі, то, як орендар за укладеним договором оренди, він не позбудеться права оренди, так як всі права та обов'язки орендодавця за  договором перейдуть до нового власника.

Підготувала Рената Шевченко

Написати коментар

Поля з позначкою (*) обов'язкові. HTML-коди заборонені.